Program VeganFest 2019

VeganFest

Hlavní program bude probíhat během dvou víkendů v prostoru velkého sálu Café Práh, jen necelých 700m od hlavního nádraží (pěší trasa) a 100m od autobusového nádraží. Kromě samotných přednášek na místě najdete  také stánky s občerstvením, tričky a dalším oblečením, plackami a samozřejmě množstvím materiálů o veganství, ekologii a právech zvířat. 

➡Facebooková událost⬅

Program letošního ročníku ještě nebyl uzavřen – stále budou probíhat změny a upřesnění.

1. března (Pá)

čas místo autor / účinkující téma / název
19:00
– 23:00
Vegalité Cácory (riot folk, CZ), Zmar (blackened emo, CZ), Stillborn (hardcore punk, AT) Benefiční koncert k zahájení VeganFestu 2019. Veškerý výtěžek jde na pokrytí nákladů festivalu.
Událost na FB zde.

2. března (So)

čas místo autor / účinkující téma / název
14:00 – 15:00 Café Práh MUDr. Radana Dymáčková Úvod do veganství. Úvodní přednáška VeganFestu je zaměřena svým obsahem zejména na návštěvníky, kteří se o veganství začínají zajímat. Cílem přednášky je poskytnout posluchačům základní přehled o rostlinné stravě a veganském životním stylu a navést je tak na některá témata, nad kterými je možné se zamyslet či kolem nich vést diskuzi. Veganství není jen o neubližování zvířatům, ale je i o postoji k přírodě a navíc ze zdravotního hlediska má více výhod než rizik. Přednáška bude zaměřena na základní pilíře veganství:  etické, zdravotní a ekologické. Vzhledem k zdravotnickému vzdělání přednášející bude kladen větší důraz na zdravotní hlediska. Dozvíte se nejen o výhodách, ale i o rizicích rostlinné stravy a v neposlední řadě také zmíníme benefity rostlinné stravy v rámci prevence a léčby určitých onemocnění, zvláště civilizačních chorob. Přednáškou Vás provede MUDr. Radana Dymáčková, která působí jako onkolog na Masarykově onkologickém ústavu v Brně a je členka zdravotního týmu České veganské společnosti.
Událost na FB zde.
15:30 – 17:00 Café Práh JUDr. Jan Šťastný Myslivci – ochránci lesa nebo zelení vrazi? Myslivci každoročně zabijí několik lidí a zraní mnoho dalších, mohou legálně střílet vaše psy a kočky, zabírají vaše pozemky. Nejste si jistí, zda to, co u vás myslivci dělají, je v pořádku? Kdy porušují zákon a jak se můžete bránit, jak je připravíte o zbraně? Dozvíte se, proč není budoucnost myslivců růžová a proč se během pár let stanou ohroženým druhem.
17:30 –

19:00

Café Práh Eva Linhartová (domácí azyl), Vendula Jandorová (Azylová farma Jarikhanda), Alžběta Humlíčková (Útulek Tibet) a Hana Klvanová (Život bez krutosti); moderuje Jitka Urbanová Azyl pro zvířata – jak na to? (debata) Jak to vypadá, když máte na starosti azyl, kde kromě běžných domácích mazlíčků žijí i tzv. “hospodářská zvířata”? Proč se někdo rozhodne do něčeho takového pustit, co všechno to obnáší a jak vůbec začít? Odpovědi se dozvíte na moderované debatě provozovatelek právě čtyřech českých azylů. Pozvali jsme čtyři skvělé ženy, které vedle sebe zasednou na pódiu a budou debatovat o svých zkušenostech s vedením těchto zařízení.
19:30 – 20:30 Café Práh Alžběta Humlíčková (Útulek Tibet) Problematika chovu “miniprasátek”. V rodinném útulku Tibet v Bučovicích u Brna nalezli svůj přechodný i trvalý domov již stovky zvířat, přičemž jeden z jeho nejvýraznějších obyvatel – ružové prase Sid – byl inspirací tuto přednášku. Jeho “máma” Bětka v ní porovná chov prasete a psa jako domácích mazlíčků, prozradí, jaká překvapení může život s prasetem přinést a na co by si měli dát pozor všichni, kteří touží po životě s tímto nevšedním společníkem.
Občerstvení zajišťují: Alexýr, Die with a smile, Fryends a Green Leaves
Dále se představí: benefiční stánky Azylová farma Jarikhanda z.s.Útulek Tibet z.s.Život bez krutosti, z.s. a Kolektiv pro zvířata z.s. a prodejní stánek Collective Collapse Clothing

3. března (Ne)

čas místo autor / účinkující téma / název
14:00 – 15:30 Café Práh Iva Linda Maruščáková
(Vegan Fighter)
Jak se jako vegan postavit k zabíjení zvířat. Lindu Maruščákovou znáte jako spoluzakladatelku Vegan Fighter a hlavní organizátorku Veggie Náplavky, Veggie Vánoc nebo letos nově Planet Festu. Vegankou je víc jak 22 let. Možná ji ale znáte také jako hlubinnou psycholožku a psychoterapeutku. Proto jsme se jí zeptali, jak fungovat jako vegan ve světě, kde kolem nás jezdí transporty zvířat a každou vteřinu na světě umírá miliony zvířat. Linda nám ve svém workshopu přiblíží podstatu toho, jak se naše psychika vyrovnává s realitou, a tedy i se zabíjením zvířat – a to mnohdy i nevědomě. A jak na to, abychom díky vědomému přístupu zvládali vše líp. Více v článku zde.
Událost na FB zde.
16:00 – 17:00 Café Práh Kateřina Horáčková Permakultura a veganství. Permakultura je od 70. let 20. století “způsob navrhování sídel blízký přírodě”. Vznikl jako reakce na degradaci půdy a důsledky velkoplošného hospodaření, včetně hospodářského chovu zvířat. Nabízí “přírodě-blízké-způsoby hospodaření”. Co to znamená v pojmu veganského života? Jaké jsou rozdíly mezi bio-zemědělstvím, permakulturním hospodařením a veganským bio zemědělstvím? Jak se takémuto zemědělství vede v podmínkách ČR? A co můžeme jako vegani jednotlivci dělat a žádat od našich dodavatelů potravin? Během přednášky bude dostatek prostoru na dotazy – o osivaření nebo očkování jedlých hub. Katka také přiveze publikace Permakultury CS a semínka pro jarní vysévy.
17:30 – 19:00 Café Práh Prof. MVDr. Zdeněk Knotek, CSc. Mazlíčci jako forma domácího násilí. Prof. MVDr. Zdeněk Knotek, CSc., prezident České asociace veterinářů zoozvířat a volně žijících zvířat a vyučující na Veterinární fakultě v Brně, na VeganFestu představí přednášku o respektování, či spíše obecnému nerespektování, potřeb zvířat k zajištění jejich pohody. Soustředí se především na zvířata chovaná ze zájmu (exoty – plazy, ptáky a drobné savce), která se nacházejí v naprosto neregulované míře nabídky na otevřeném trhu převážně s tragickými důsledky.
Událost na FB zde.
Občerstvení zajišťuje: Květina party rostlinná, MyRaw Food (ve spolupráci s Ovegano) a natutti bistro
Dále se představí: benefiční stánek Kolektiv pro zvířata z.s. a OBRAZ – Obránci zvířat, z. s. a prodejní stánky Collective Collapse Clothing a permajoga.cz

5. března (Út)

čas místo autor / účinkující téma / název
18:00 – 20:00 Místogalerie na Skleněné louce Food Not Bombs Brno Workshop vaření. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak je možné, že se vyhazují tuny jídla, zatímco jinde lidé hladoví? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak předcházet vyhazování jídla nebo ho i zachraňovat poté co ho někdo vyhodil? Myslíte si, že jídlo má být právo nebo privilegium? Nejen na tyhle otázky vám zkusí odpovědět workshop s brněnským kolektivem Food Not Bombs. Uvidíte jak uvařit jídlo skoro zadarmo, ale zato okořeněné pořádnou dávkou sociální revoluce.
Událost na FB zde.

6. března (St)

čas místo autor / účinkující téma / název
18:00 – 20:00 Místogalerie na Skleněné louce Kosmetika hrou Workshop výroby veganské kosmetiky. Během ukázkového workshopu na výrobu přírodní kosmetiky se zaměříme na téma běžné (každo)denní péče. Jednoduchý deoš a sprcháč ocení všechny holky i kluci. Ukážeme si, že spoustu ingrediencí najdeme ve vlastní kuchyni a výroba je jednoduchá a rychlá. Letos představíme výrobu dvoufázové pleťové vody, peelingu, deodorantu a sprchového gelu.
Událost na FB zde.

7. března (Čt)

čas místo autor / účinkující téma / název
18:00 – 20:00 Kabinet Múz Die Küche Workshop vaření. Kuchyni Die Küche není potřeba brněnským sáhodlouze představovat. Tento kulinářský projekt vznikl v roce 2016 na půdě Kabinet Múz a doposud všechny návštěvníky uchvacuje svou vynalézavostí a invencí. Vše je zde 100% veganské a bez předsudků. V rámci tohoto workshopu holky z Die Küche budou vyrábět rostlinné mléka a sýry, udělají pro nás “sýrové prkénko” a následně nám ukážou i co z odpadu při výrobě mléka.
Událost na FB zde.
 

8. března (Pá)

čas místo autor / účinkující téma / název
18:00 –
22:00
Místogalerie
na Skleněné louce
Kolektiv pro zvířata z.s. Veganský společenský večer. Veganská strava je nejen zdravá, ale i velmi dobrá. Ale jídlo vždycky lépe chutná, když jej člověk nejí sám. Podělte se proto s ostatními o svůj oblíbený pokrm a inspirujte se navzájem! Akce má tradičně a přirozeně formát nejen degustace jídla a výměny receptů, ale i potkání se s přáteli a známými, seznámování se s lidmi podobné i nepodobné filosofie. I nevegani jsou na akci samozřejmě vítáni.
Událost na FB zde.

9. března (So)

čas místo autor / účinkující téma / název
14:00

15:30
Café Práh MUDr. Radana Dymáčková, Mgr. Dagmar Štruncová a Vladimír Futák Je veganství vhodné pro děti? Zajímá vás, zda je vůbec možné, aby se děti stravovaly vegansky a nestrádaly? Na tyto otázky vám odpoví MUDr. Radana Dymáčková, vedoucí lékařka Oddělení radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně a farmaceutka Mgr. Dagmar Štruncová, která je zároveň i matkou malého vegana. Na pódiu se také objeví sportovní trenér a otec dvou veganů Vladimír Futák – můžete se tedy těšit na odborný pohled lékařky a farmaceutky doplněný o pohled z praxe.
Událost na FB zde.
16:00

17:00
Café Práh Jan Suchý a Jana Kuviková (Uvědomění, Prales dětem CZ) Aktivní přístup k ochraně přírody mladými lidmi. Tématem přednášky bude především aktivní přístup k ochraně přírody mladých lidí a představení mládežnického projektu Uvědomění. Honza s Janou začali svou “aktivistickou dráhu” ještě na základní škole ve spolku Prales dětem CZ, jehož projektu Green life a Blue life na Sumatře se i Honza sám zúčastnil. Se spolkem nadále aktivně spolupracují a tak se na přednášce dozvíte i novinky v ochraně zvířat a přírody na Sumatře.
17:30

18:30
Café Práh David Gardáš (Svoboda zvířat) Cirkusy bez zvířat. Řeč bude o hlavní kampani Svobody zvířat – Cirkusy bez zvířat. Problematika zvířat vězněných v cirkusech se dostává pod kůži lidem napříč celou republikou. Jaro bude velmi důležitou fází kampaně a i proto vám David Gardáš v této přednášce řekne, jak se zapojit; každý z vás se tak stane zachráncem zvířat v cirkusech. Potřebujeme ale k tomu vaši pomoc! Tak doražte. Těšíme se.
19:00 – 20:00 Café Práh Vladimír Futák Testování návykových látek na zvířatech a straight edge. Ve veganské komunitě není pojem straight edge (zkráceně sXe) ničím novým. Jedná se o životní styl a subkulturu odmítající jakékoliv drogy, ať už legální nebo ilegální. Kde se tento životní styl vzal, jak souvisí s veganstvím a jaký má dopad na práva zvířat, o tom nám povypráví náš kamarád Vladimír „Fuťa“ Futák, který je již mnoho let součástí této subkultury.
Občerstvení zajišťují: Bájo mlska, Kytky k sežrání, natutti bistro a Tři ocásci
Dále se představí: benefiční stánky Kolektiv pro zvířata z.s., NESEHNUTÍ – NEzávislé Sociálně Ekologické HNUTÍ, Prales dětem CZ a Svoboda zvířat

10. března (Ne)

čas místo autor / účinkující téma / název
14:00

15:30
Café Práh Pavel Houdek 20 let aktivismu. Být veganem je super. Je skvělé nepodílet se na zbytečném násilí… Jenomže: nepodílet se nestačí. Pokud chceme zvířatům a planetě pomoci, nestačí něco nedělat, je také potřeba vyhrnout si rukávy a pustit se do aktivní činnosti. Ale co bychom měli dělat? Za dvacet let jsem vyzkoušel nejrůznější podoby aktivismu, nejrůznější strategie a taktiky. Co fungovalo? Co ne? A proč? O tom budeme diskutovat na této přednášce.
16:00

17:30
Café Práh Jan Müller (Vegan Fighter)Eliška Selinger (mladá vědkyně), Tereza Vandrovcová (Soucitně.cz),  Alexandra Mateásková (Anonymous for the Voiceless), Jakub Maceja (Kolektiv pro zvířata); moderuje Jitka Urbanová Beseda osobností veganského aktivismu. Pětice aktivistek a aktivistů za práva zvířat nám během této debaty poodkryje své názory na formy aktivismu v České republice a prozradí nám i to, které jsou jim nejbližší. Popovídají nám o svých současných aktivitách a nabídnou možnosti, jak se může zapojit k hnutí za osvobození zvířat úplně každý. Máte na tyto aktivistky a aktivisty záludné dotazy nebo vás jenom zajímá, co se momentálně dejě na české aktivistické scéně? Pak tuto debatu rozhodně nesmíte vynechat!
18:00 – 19:00 Café Práh Limity jsme my Jak mohu veganstvím ovlivnit změny klimatu? Změny klimatu pociťujeme čím dál více. Sucho, tropické dny, nedostatek vody. To vše může ovlivnit naši budoucnost. Co pro to můžeme udělat? Má veganství vliv na to, co se děje s planetou? Jak souvisí problémy světa s pěstováním a distribucí potravin? Jaké jsou možnosti ochrany klimatu z pozice jednotlivce? Problematiku vám představí aktivistky a aktivisti kolektivu Limity jsme my.
Občerstvení zajišťují: Kytky k sežrání, MyKitchen a Vážka
Dále se představí: benefiční stánek Kolektiv pro zvířata z.s.
Benefiční tetování: Frick.ink (Blackout Tettů), Mirik art tattoo, oničomnétattoo a YGNORANT. Výtěžek poputuje Azylová farma Jarikhanda z.s.. Událost na FB zde.