Veganská aréna: Debatujeme o etice a strategiích aktivismu

Veganská aréna: Debatujeme o etice a strategiích aktivismu

Veganská aréna: Debatujeme o etice a strategiích aktivismu

15:50 – 17:15

DebataZajímá vás, jak dělat aktivismus za práva zvířat? Jaké jsou přístupy a možnosti? Je lepší propagovat veganství přímo nebo na to jít přes welfare či přímou pomoc zvířatům? I o tomto si budou povídat tito 4 hosté, kteří se aktivismu věnují poměrně dlouho. Myslíme si, že tato debata je vhodná pro každého, kdo si chce rozšířit svoje znalosti a rád čerpá ze zkušeností druhých.

Vendula Jandorová je provozovatelkou veganského azylu Jarikhanda. Tento azyl funguje už osm let a dal život stovkám zvířat. Samotná Vendy se o Jarikhandu stárá ve svém volném čase a normálně chodí do práce. Tento druh aktivismu je vyčerpávající, nedá se z něj utéct nebo si dát pauzu. Ať Vendy chce nebo nechce, tak na ní stojí stovky zachráněných životů. Její pohled na svět aktivismu odhalí v této debatě. Pokud se chcete o Vendy dozvědět více, doporučujeme seriál Příběhy z Jarikhandy.

Katrin Vorreiter je koordinátorkou české pobočky Animal Save. Animal Save je organizace, která stojí za desítkami protestů u jatek napříč celé ČR. Této aktivitě se říká “Vigily” a je populární mezi spoustou aktivistů. Katrin se zde často dostává do vyhrocených situací, které by pro nejednoho člověka byly mimo jeho komfortní zónu. Animal Save dále dělá nově například také tzv. Line of reality, kampaň Plant Based Treaty a nově také veganské ochutnávky. Kromě Animal Save se Katrin mihla i v jiných organizacích a již několik let se také věnuje například i veganským ochutnávkám od organizace Kolektiv pro zvířata. 

Kristýna Dobšínská je členka Kolektivu pro zvířata, která se za dobu svého působení v KPZ podílela hned na několika projektech. Má zkušenosti s organizováním demonstrací, děláním veganských ochutnávek nebo například i pořádáním tohoto festivalu. Kromě těchto typicky aktivistických záležitostí se Kristýna v rámci KPZ například věnuje i zdarma benefičnímu e-shopu. Což ukazuje, že aktivismus nemusí být vždy atraktivní, ale může to být také byrokratická nuda.

Lukáš Novosad je brněnský aktivista, známý spíše jako „Šluk“. Začínal před bezmála deseti  lety v Kolektivu pro zvířata, později se přidal k Obrazu. Vyzkoušel si už spoustu činností a rolí, mj. vedl brněnskou skupinu Obránců zvířat. V této organizaci kdysi působil také jako člen předsednictva. Aktuálně se zabývá hlavně tvorbou grafiky, videa a technickým zajištěním akcí.

Moderovat bude Veronika Chlupová. Veronika byla několik let součástí základny Kolektivu pro zvířata, teď je v aktivistickém důchodu. Nicméně, díky svým aktivitám načerpala rozhled, zkušenosti a jako poměrně otevřený člověk je ideální jako moderátorka debaty.