Rosteme s VEGAN DĚTMI 10+

Rosteme s VEGAN DĚTMI 10+

Rosteme s VEGAN DĚTMI 10+

15:30 - 17:00

Debata rodičůTato moderovaná debata veganských rodičů je vyjímečná jednou důležitou skutečností, a to, že každý rodič v této debatě již má dítě, které je starší deseti let a stravuje se vegansky od narození. Jedná se o jednu z prvních skupin dětí, kterých bude s popularizací veganství stále přibývat. V této debatě se podíváme na nejrůznější témata veganského rodičovství od přístupu pediatrů a okolí, přes stravu ve školce a škole, vyvážený jídelníček, až po náhled na veganství u dětí samotných. Také se setkáme s různými typy výchovy a postoji k veganství. Tato debata je dobrá jak pro nastávající rodiče, tak i pro lidi, kteří už děti mají. Věříme, že debata může být vhodná i pro skeptiky, kterým praxe těchto rodičů ukáže, jak veganské děti rostou a prospívají. 

Vystoupí:

Markéta Sléhová: V jejích patnácti letech ji přivedla k vegetariánské (a později veganské) stravě jóga a hledání duchovní cesty. Ve stejné době začala objevovat alternativní pedagogické směry. Především jejich zaměření na pozitivní vztah k přírodě, ekologickou zodpovědnost a nemateriální hodnoty ji oslovily natolik, že vystudovala předškolní pedagogiku a dětem se věnovala už v době studia. Nyní pracuje v lesní mateřské škole, kterou prošly i obě její děti. Kromě jógy si v poslední době oblíbila tanec, je ráda v přírodě a méně ráda ve městě. Baví ji také další vzdělávání v pedagogice a hledání nových cest, jak spokojeně být s detmi a přírodou, a objevování, co všechno znamená být člověkem. V tomto prostředí a zároveň s vědomím, že jejich životní cesty přesahují ty naše, vychovává dvě děti (skoro 8 let a 10 let).

 

Milan Štefanec: podílí se na aktivitách neziskové organizace NESEHNUTÍ na podporu občanských a grassrootových iniciativ jak v ČR, tak v zahraničí a na prosazování systémových změn chránících práva občanů a jejich možnost podílet se na rozhodovacích procesech. V současné době se nejvíce věnuje pomoci a podpoře nezávislým novinářům a lidskoprávním aktivistům na Ukrajině a v jižním Kavkaze. Pracuje také jako konzultant pro Nadaci OSF a Nadaci VIA při pomoci nevládním organizacím a občanským iniciativám, které vedou advokační kampaně. V minulosti pracoval také jako strojník čističky odpadních vod v továrně Zetor, sazeč učebnic v nakladatelství Nová škola, či jako poštovní doručovatel telegramů České pošty. V roce 1997 spoluzakládal NESEHNUTÍ. Je také členem Amnesty International. Rád cestuje stopem především po zemích Balkánu, Kavkazu, Blízkého východu, střední Asie a Afriky.

Je více než třicet let veganem, je aktivním otcem desetileté dcery, se kterou často cestuje, a která se stravuje od narození čistě vegansky.

Vladimir Futák: vegetariánem od třinácti let a od patnácti let veganem. Za 30 let na rostlinné stravě se na výkonnostní úrovni zabýval několika sporty, a to například kulturistikou, dogtrekingem, ultramaratonem a hlavně bojovými sporty. Je držitelem prvního Danu v kyokushin karate, vítězem MČR 2017 v kategorii Masters do 90 Kg. Má dva syny, oba od malička vede k veganskému životnímu stylu. Staršímu synovi je již 15 let, je vegan od narození a má vynikající sportovní výsledky. 

Moderovat bude Jitka Urbanová, která má s moderováním na VeganFestu již letité zkušenosti. Díky svému synovi se lehce z donucení stala propagátorkou veganské stravy a výchovy pro děti. Kromě toho, jak dobře poskládat dětský rostlinný jídelníček, jí zajímají zejména psychologické a společenské aspekty vedení dítěte k etickému veganství. Mimojiné je učitelka angličtiny na střední škole a matka čtrnáctiletého vegana Kryštofa.