Rozhovor s Pavlem Houdkem

sa

Ahoj Pavle, viděl jsem, že se aktuálně celkem otužuješ. Co Tě k tomu vedlo?
Ahoj. Ano, chodím se v zimě koupat do jednoho lomu a snažím se denně trávit 10-20 minut venku jen ve spodním prádle, bez ohledu na to, kolik je pod nulou (respective čím více tím lépe), chodit bosý ve sněhu atd. Důvodů je víc… Zdravotní benefity jsou určitě na první místě. U otužování je jednoznačně prokázáno, že zlepšuje imunitu, pomáhá regeneraci při sportu atd. Druhým důvodem je snaha být celkově fit a v kondici, k čemuž podle mě patří i určitá teplotní odolnost. Dalším důvodem je celková snaha vrátit se ke kořenům, přiblížit se přírodě a nežít všechen čas jako skleníková květinka v perfektně vytopeném a asepticky čistém interiéru. Trávit čas venku, bez ohledu na roční období. V neposlední řadě pak touha překonávat sebe sama a dokázat něco, co považuješ za nemožné, vyzvat sebe sama, celkově se v životě někam posunovat.

Aktuálně děláš sérii videí s názvem „Jak se stát veganem“. Jak to vůbec časově zvládáš? Natáčíš to každý den nebo si to připravuješ na několik dní dopředu?

Je to tak. Každý den, po celý leden, natáčím na můj YT kanál jedno video denně k praktickým aspektům veganství. K tomu odpovědi na otázky v komentářích, zprávách… Bylo to myšlené jako podpora lidem, co si k novému roku dají předsevzetí přejít na veganství, a myslím, že to se zatím daří. Odezva na to je větší, než jsem vůbec doufal. Zhruba 50 lidí mi napsalo, že jde do výzvy a přechází na veganství. Na kanálu bylo okolo tří set nových lidí, kteří ty videa každodenně sledovali, takže se můžu domnívat, že takových lidí bude mnohem víc (určitě mi nenapsal každý) a každé video mělo v den vydání 500+ shlédnutí.

Vzhledem k tomu, že jsem si z toho udělal jednu z priorit, tak to zvládám. Ono to zase tak moc času nezabere, odhadem cca hodinku. Natáčím každý den, zatím jedno jediné video jsem natáčel den předem, a to proto, že jsem věděl, že celý den budu pryč.

077f36daf4c2a4c2aacead89c0254d0b

To zní zajímavě. Jak to máš vůbec v běžném životě? Když to shrneme, tak si celkem aktivní ve vegan scéně, děláš web veganka.cz, vlog příspěvky a máš ještě svůj kurz sebeobrany. Chodíš do běžné práce jako my smrtelníci nebo se naplno věnuješ tréningu sebeobrany?

Všechno, co se týká veganství (web, vlogy, vegan sport club, přednášky atd.) je u mě čirý aktivismus, kterému se věnuji v tzv. volném čase. Nikdy jsem na tom nevydělal ani korunu, naopak jsem do toho nemalé peníze nasypal. Tak to chci a tak se mi to líbí. Jsem tak úplně nezávislý a můžu říkat pravdu tak, jak je. Nic neprodávám, takže nemusím dělat nikomu reklamu a doporučovat kde co, abych na tom něco vydělal. Nemusím lidi strašit a cpát jim řešení v podobě nesmyslných předražených doplňků a superfoods, které jde „náhodou“ koupit na mém e-shopu.

Abych nebyl špatně pochopen: to není stížnost, jenom uvádím věci na pravou míru, protože vím, že hodně lidí si myslí, že to pro mě při takovém zápřahu musí být výdělečná činnost. Není.

To, co mě živí, je výuka sebeobrany. Poslední rok a něco to dělám na plný úvazek. Není to sice „běžná práce“, nicméně učením a věcmi okolo trávím týdně určitě minimálně stejně času, jako stráví někdo jiný v běžné práci. Když jsem to rozjížděl, bylo to mnohem víc… K sebeobraně jsem dělal aktivismus a ještě chodil do „normální práce“ (pracoval jsem v neziskové organizaci, pomáhající obětem kriminality) a v prezenčním studiu studoval vysokou školu. Když máš vizi a cíl, jde to skloubit.

Ashleys-800x315

Jak vůbec žáci reagují na to, když se dozví, že jsi vegan? Povedlo se ti například konvenčně stravujícího se člověka tvými kurzy nepřímo přesvědčit k veganství? Popřípadě stal se někdy pravý opak, kdy někdo lidově řečeno “ohrnul nos” nad tím, že by jeho trenér měl být vegan?

Já to s mými studenty nějak neřeším. Dozví se to jen nepřímo třeba tak, že jdeme po tréninku někam sednout a tam si povídáme o životě a přijde na to řeč. Nebo tak, že si najdou mou stránku na FB 🙂 Je zajímavé, že se mi několikrát stalo, že ta reakce byla: „jé, ty jsi vegan? To jsem nevěděl(a), já jsem taky vegan/vegetariánka“ atd. Nějak si to nedovedu vysvětlit, taková koncentrace vegetariánů a veganů, aniž by to bylo záměrné nebo vědomé. Chodí ke mně třeba jedna holčina, co je vegetariánka od mala a zjistila, že jsem vegan, asi po roce tréninků…

Samozřejmě, že se mě někdo občas na výživu zeptá, třeba v souvislosti s cvičením, silovou a kondiční přípravou atd. a já poradím, vysvětlím, proč je dobré veganství a jak na to. S negativní reakcí jsem se ještě nikdy nesetkal… V tom, co učím, se myslím docela vyznám, dělám to už opravdu dlouho (přes 17 let), tam není prostor na ohrnování nosu.

I já sám chodím jako student cvičit do různých oddílů, klubů a tělocvičen, vystřídal jsem toho už docela dost a na negativní reakci jsem zatím nikde nenarazil. Že jsem vegan, když jdu někam cvičit, se lidé dozví hned, nosím skoro pořád trika s veganskými motivy. Někdo se občas přijde zeptat, většinou opravdu se zájmem, tak se rád pobavím, ale s nějakým příkrým odsudkem jsem se nesetkal fakt nikdy. Možná proto, že když se cvičí, dokážu držet tempo s lidmi okolo i přes tom že jsem většinou suverénně nejstarší, tak to se pak blbě argumentuje 🙂

Několikrát si se zmínil, že jsi typ postavy, které se říká ektomorf. Tedy postava, které se obtížněji nabírá svalová hmota. Používá vůči tobě někdo v debatě argument, že nejsi lidově řečeno „kostka“? Já osobně jako člověk, který je od malička vyšší hubenější postavy to poslouchám ve spojení s veganstvím celkem často, a to nedělám žádné bojové sporty. Ty navíc vystupuješ veřejně. Dokonce mám pocit, že se v tomhle směru o tebe někde opřel známý český kulturista Filip Grznár.

Pravda je, že jsem to občas slýchával. Mě moje postava nějak netrápila, měl jsem jiné sportovní cíle, běhal jsem, dělal jsem bojovky, a tam je nějaká extra svalová hmota spíš mírně na obtíž. Nicméně, v loňském roce jsem udělal takový experiment (k dohledání je i u mě na webu), kdy jsem se pustil do silového tréninku a během osmi měsíců nabral 10 kg svalové hmoty. Od té doby jsem něco ztratil, protože už tak intenzivně silový trénink nedělám (soustředím se na další aspekty tréninku a toho „být fit“), nicméně pořád mám bezmála 90kg, což na 187 centimetrů výšky není vůbec špatné a moc se o to otírat už nejde.

veganka-web

S Filipem Grznárem jsme měli takový menší střet… Když v jednom videu tvrdil, že veganství ničí mozek, vyzval jsem ho na souboj v měření IQ… A nabídl poměrně slušnou sázku, aby byla motivace (protože v jiném videu tvrdil, že ho zajímají jen prachy). Přímo na FB pod tím jeho příspěvkem. Moje výzva se stala populární, měla na FB o několik set lajků víc než ten jeho původní příspěvek, ale samozřejmě se nic nekonalo. Ono se ukazuje, že ten, kdo je nejvíc agresivní a nejvíc křičí (na internetu), tak málokdy koná.. Stejnou zkušenost mám s Martinem Konvičkou a desítkami dalších lidí. Jak se to říká? Pes, který štěká, nekouše…

Tvůj web se jmenuje „veganka.cz“, což je na české scéně celkem netypické. Vzniklo to protože doména „vegan.cz“ už je dlouhé roky zabraná nebo si chtěl upozornit na určité genderové stereotypy, které minimálně v naší republice neustále přetrvávají?

Obojí… Na začátku byla situace, kdy doménu vegan.cz její majitel veřejně nabízel někomu, kdo ji dokáže smysluplně využít. Přihlásili jsme se mu, ale on nás odmítl, protože jsme prý extremisti. 🙂 Doména pak ještě několik let zahálela, dnes je to v podstatě komerční prezentace. Ale co už.

Veganka.cz se nám zdála jako dobrá alternativa a je pravdou, že jsme si tam s genderem pohráli úmyslně. Samozřejmě jsme vymysleli asi tisíc variant názvu (před těmi sedmi lety, kdy jsme začínali, byla většina domén volných, nikdo web o veganství nedělal), ale právě ten genderový aspekt nám přišel skvělý.

Myslíš si, že je slučitelné být etický vegan a zároveň podporovatel Donalda Trumpa? Párkrát jsem se setkal s vegany, kteří by Trumpa podporovali, což mně osobně přijde celkem jako paradox vzhledem k jeho vztahu k životnímu prostředí. Co si o tom myslíš ty?

Asi tě překvapím, ale myslím, že ano. Z Čech je nějaká podpora/nepodpora stejně úplně jedno, jsou to jen řeči. Vím, že drtivá většina mých vegan přátel z USA stojí hodně proti Trumpovi, ať už kvůli tebou zmíněné ekologii, nebo kvůli jeho přístupu k ženám a jejich právům, což mi snad přijde ještě horší. Na druhou stranu, je snad podpora Hillary o něco lepší? Z mého pohledu byly volby v USA jako volba mezi tím, jestli umřeš na rakovinu, nebo na AIDS.

Spíš je na místě se zamýšlet nad naším prostředím… Je nějaká politická strana veganství blízká? Asi těžko.. Zelení se myslím dostatečně odkopali solárním tunelem, o dalších stranách se nemá cenu bavit. Pokud náhodou podpoří cokoliv, co se veganům může pozdávat, je to beztak jen self-promo a snaha nalákat voliče….

A ona je vůbec otázka, jestli nějaká strana kdy může vůbec něco změnit. Já na to moc nevěřím. Proto se věnuji aktivismu a práci zdola. Malá, dobře zorganizovaná skupina může dnes dokázat velké věci, pokud chytře využívá možnosti, jak se dostat k lidem. A to je moje cesta.

OK, děkuju ti za odpovědi. Na VeganFestu se s Tebou budou moci návštěvníci vidět druhý víkend, a nakonec si neodpustím ještě jednu otázku. Podívej se na to naprosto racionálně a řekni mi: Jak vidíš veganství u nás a ve světě za 10 let?

Za 10 let bude veganství naprosto běžnou součástí života… Ne, že by byl každý vegan, ale každý bude někoho takového znát a chápat, co to znamená. Prostě klasický mainstream. Pokud tedy vydržíme makat a táhnout to dopředu 🙂

Za Kolektiv pro zvířata se ptal Jakub.

Více se o Pavlovi dozvíte zde:

www.facebook.com/instruktorpavelhoudek

www.youtube.com/veganskakucharka

www.instagram.com/pavel_houdek

www.veganka.cz