Aktuálně

S MUDr. Dymáčkovou a Mgr. Štruncovou o veganství

IMG_7758

Ahoj holky, mohly byste se prvně představit, říct co jste studovaly a jaké jsou vaše pracovní zkušenosti? 🙂

Dagmar:
Ahoj Jakube, já i sestra jsme obě asi tři roky veganky, předtím jsme byly zhruba deset let vegetariánky. Hlavním důvodem, proč jsme přestaly jíst maso a následně i další živočišné produkty, byl důvod etický. Nyní si i více uvědomujeme, že ekologické dopady živočišné produkce jsou vážnější, než jsme si dříve myslely. Asi jako každý vegetarián i vegan jsme na sobě pocítily i zdravotní výhody této stravy, což nás inspirovalo k naší přednášce.
Já jsem vystudovala Farmaceutickou fakultu VFU v Brně, pracovala jsem v lékárně v ČR, dva roky v nemocniční lékárně ve Skotsku a před mateřskou dovolenou jsem pracovala ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Spolu se sestrou jsme absolvovaly čtyřleté studium klasické homeopatie na Homeopatické fakultě s klinikou v Brně a dvouleté studium základů Tradiční čínské medicíny na Akademii tradiční čínské medicíny v Brně.

Radana:
Ahoj Jakube, já jsem vystudovala Lékařskou fakultu MU v Brně, atestovala jsem z oboru radiační onkologie. Pracovala jsem na onkologii ve znojemské nemocnici, teď již přes čtyři roky pracuji v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, poslední rok jako vedoucí lůžkového oddělení. V rámci doktorského studia se zabývám efektem akupunktury na snížení nežádoucích účinků onkologické léčby. Od loňského roku mám soukromou ambulanci akupunktury a homeopatie.

Děkuji za představení a další otázka bude směřovat přímo k vaší odbornosti a vašemu vzdělání. Chci se tedy zeptat: Je vaše stravování, tedy veganství, v rozporu s poznatky, které jste se učili na škole? Narážím zde na klasické mýty, že živočišná strava je nezbytná k životu.

Radana:
Ani jedna jsme se na škole s tímto moc nesetkaly, řeší se tam výživa většinou obecně, z pohledu například zdrojů vitamínů atd. V praxi se setkávám většinou s názorem, že maso je potřebné zvláště kvůli bílkovinám a mléčné výrobky jsou nezbytné kvůli vápníku. Což je z mého pohledu i podle nových výzkumů spíše mýtus, zvlášť co se mléčných výrobků týče.

Dagmar:
Obě si nyní více uvědomujeme, jak je například nemocniční strava nevhodně složená a jak se nové poznatky o zdravém životním stylu a stravování nedostávají do praxe a to právě u nemocných, kde by toto mělo být zásadní.

Radano, říkáš, že na škole jste se s těmito názory moc nesetkali. Bohužel více než často se od kamarádů a známých doslýchám, kolik například praktických lékařů odsuzuje veganství, nebo dokonce i vegetariánství. Proč si myslíte, že to tak je? Je možné, že vaše mladší generace už vycházela z modernějších poznatků, kdežto starší lékaři zůstali lidově řečeno “zamrzlí” v dávno překonaných informacích?

Radana:
Na škole jsem se s tím moc nesetkala spíš proto, že se v podstatě alternativní způsoby stravování vůbec neřešily, nebo jen okrajově. Občas se proneslo něco ve smyslu, že maso a mléko je důležité, ale neřešilo se, jestli vadí je nejíst. No každopádně je pravda, že názory lékařů na vegetariánství a vegantví jsou ve velkém procentu, a to zvlášť u starších kolegů, hodně opatrné. Mladší generace se k tomuto staví otevřeněji. Jako hlavní důvod vidím to, že v naší společnosti je jezení masa a mléčných výrobků hodně zažité a už v dětství nás učí, že to je normální a nezbytné. A obecně je těžké opustit zaběhlé věci, zvláště když na vás leží odpovědnost za pacienty. Zajímavé je, že často je jako větší výživový problém bráno, když člověk nepije mléko a nejí mléčné výrobky, než když nejí maso. Přitom, dle mého názoru, je kravské mléko to, co není pro člověka vůbec přirozené. Ale i my jsme se dostaly k veganství až po deseti letech vegetariánství a teď nám to přijde nepochopitelné, že jsme dříve neviděly, co je za mléčným průmyslem.

Dášo, zmínila jsi se o nemocniční stravě. I to je dost často probírané téma. Nevím, do jaké míry je to téma, které se přímo týká vás dvou, ale přesto se zeptám. Myslíte si, že je nějaká naděje do budoucna na případnou změnu? Popřípadě, kdo určuje, jaká strava bude v nemocnicích? Jsou v tomhle nemocnice jednotné nebo na to jsou nějaké konkrétní předpisy? A když jsme u toho, má člověk v nemocnici právo na veganskou stravu?

Dagmar:
Jakube, myslela jsem to spíše obecně. Myslím si, že u nás, ale i jinde ve světě, není kladen dostatečný důraz na složení stravy jako na původce nemocí a naopak správně složená strava může pomoci spoustu problémů vyřešit. Bylo by dobré, kdyby osvěta pacientů začínala už třeba v nemocnicích, nebo u praktických lékařů. Každopádně konečná odpovědnost za to, co jíme, je na každém z nás. V dnešní době je dostupných mnoho informací o zdravém stravování, množství kvalitních a zdravých potravin, ale na druhou stranu roste počet obézních jedinců a to i dětí, a navíc i počet pacientů například s cukrovkou, vysokým krevním tlakem atd. Pracovala jsem nějaký čas v lékárně, která byla umístěna v supermarketu a bylo zajímavé vidět, co nakupují lidé, kteří si vyzvedávají například léky na cholesterol. Častý názor, se kterým se setkávám je, že zdravá strava je drahá. Z vlastní zkušenosti, i ze zkušenosti některých výživových poradců, mohu říct, že je tomu naopak. Důvodem je například to, že lidé, kteří jedí zdravě, více přemýšlejí o tom, co jí a nakupují pouze to, co spotřebují. Pokud jde o změnu do budoucna, určitě sis také všiml, že veganská strava roste na oblibě a roste tím i nabídka veganských potravin a restaurací. Takže doufám, že změna se blíží.

Radana:
Pro složení nemocniční stravy existují určitá doporučení z Ministerstva zdravotnictví, ale nejsou závazná. Každá nemocnice si sama tvoří vnitřní doporučení na složení stravy, dbá se na to, aby strava byla nutričně plnohodnotná. Dle mého názoru nutriční tabulky úplně nerespektují zdravé složení stravy, protože jde o celkové složení živin za den, ale ne o konkrétní potraviny – například v hodně nemocnicích bývá studená večeře (u nás na MOÚ bývá i teplá), většinou složená z pečiva. Velkou roli ve složení stravy hraje bohužel i finanční složka. Mohu souhlasit se sestrou, že zdravá strava nemusí být finančně nákladná, a navíc, pokud by se dbalo více na složení stravy, v závěru by se ušetřilo za léky. Co se týče veganské stravy, tak nemůžu mluvit obecně za nemocnice, ale co mám zkušenosti z některých brněnských nemocnic, tak na požádání je možná.

Radano, zaujala mě tvá zmínka o tom, že se zabýváš efektem akupunktury na snížení nežádoucích účinků onkologické léčby. Přijde mi, že hodně lidí, kteří se dostanou k veganství, často tíhnou k určitým směrům, které nejsou úplně běžné. I když u tebe, mi přijde, je to spíš naopak. Mohla by jsi o tom čtenářům prozradit něco víc?

Radana:
Je pravda, že vegani často mají blízko i k alternativním způsobům léčby a života, což mi přijde celkem přirozené, protože veganství často není jen o jídle, ale i o filosofii, která je spjatá více s přírodou jako takovou. My jsme se dostaly k alternativní medicíně dříve než k veganství a dříve než ke klasické medicíně. Nejdříve k homeopatii, poté k tradiční čínské medicíně. Jelikož pracuji na onkologii, nabízí se propojit klasickou léčbu s tou alternativní, a to je tak v případě akupunktury a nežádoucích účinků onkologické terapie. Začala jsem pilotní studii, kde jsem se zabývala účinky akupunktury proti nevolnosti při chemoterapii. Nyní pracuji na větší studii, která se zabývá snižováním nežádoucích účinků radioterapie pomocí akupunktury u pacientů s nádory hlavy a krku. Průběžné výsledky jsou zatím pozitivní a doufám, že studie přispěje k tomu, že se více propojí klasická medicína s alternativní léčbou.

Jestli rozumím dobře, tak děláš vlastní studii. Prozradíš mi jako laikovi, jak se pak taková studie prezentuje? Jakou možnost má jeden z tisíce doktorů v České republice prorazit s něčím, co by mohlo přijít s novými druhy snižování nežádoucích účinků u pacientů, kteří prodělávají chemoterapii/radioterapii? A jak se na toto dívají tvoji kolegové? Přijde mi, že hodně doktorů často odmítá cokoliv, co není příliš konvenční.

Radana:
Jakmile budu mít dostatečný počet pacientů k vyhodnocení, pak bych chtěla výsledky této studie prezentovat jak v odborných časopisech, tak formou přednášek na kongresech. Nejde o to prorazit s novou metodou, to akupunktura zcela jistě není. V některých indikacích, především v léčbě bolesti, je to oficiálně uznaná léčebná metoda. Spíše jde o to poukázat na možnost kombinace onkologické terapie a akupunktury. Vzhledem k tomu, že takováto studie u nás není, tak si myslím, že by mohla být pro ostatní lékaře zajímavá. Pro mne je velice důležité, že můžu svým pacientům nabídnout další léčebnou metodu, která jim pomáhá. Moji kolegové reagují na studii různě, ale vyloženě negativní reakce jsem nezažila. Spíše se k ní staví se zvědavostí.

Nejenom ve veganské komunitě, ale i ve spoustě jiných alternativních skupinách lidí, jsem se párkrát setkal s názory propagujícími léčbu rakoviny ovocnými šťávami nebo hladovkou. Jako dost skeptického laika by mě zajímalo, jaký názor na to máš jako onkoložka ty?

Radana:
V práci se často setkávám s tím, že pacienti ke klasické léčbě popíjejí různé ovocné nebo zeleninové šťávy na podporu imunity, na lepší trávení, na lepší snášení onkologické terapie. S tím mám dobré zkušenosti. S lidmi, co se léčí jen ovocnými šťávami nebo hladovkou, se v nemocnici nesetkám. S těmito přístupy na léčbu rakoviny nemám zkušenost, osobně to rozhodně neodsuzuji a neříkám, že to nemůže fungovat, ale nemohu se k tomu z odborného hlediska nijak vyjádřit.

OK, teď přejdeme ještě na chvíli k vám. Pamatujete si první momenty, které vás dovedly k vegetarianství a pak následně k veganství? 🙂

Radana:
O vegetariánství jsem začala uvažovat asi kolem 13 nebo 14 let. Měla jsem ve třídě kamarádku vegetariánku. Vydrželo mi to chvilku, protože mě od toho všichni odrazovali, hlavně se o mě báli ze zdravotních důvodů. Po nějaké době s tou myšlenkou přišla sestra.

Dagmar:
To bylo až na vysoké. Seděla jsem na přednášce z biochemie a paní profesorka říkala historku o tom, jak někdo snědl psa. Všichni se pohoršovali, i já. Uvědomila jsem si, že když mi přijde hrozné jíst psa, neměla bych jíst ani prasátko, které je stejně chytré, ne-li chytřejší než pes. Přítel, nynější manžel, už v té době taky o vegetariánství uvažoval a nějakou dobu nejedl červené maso a tak jsme i my dvě přestaly jíst červené maso. Báli jsme se ze začátku o svoje zdraví a neměli jsme žádné informace. To nám vydrželo necelý rok a pak už jsme prostě maso jíst nemohli, už jsme v mase viděli mrtvá zvířata. Takže první důvody byly čistě etické.
Po deseti letech vegetariánství jsme se stali vegany. Přemýšleli jsme o tom střídavě už delší dobu a nakonec nás k tomu inspiroval manželův bratranec, který se ze dne na den stal veganem. Bavili jsme se o mléce a mléčném průmyslu a všem tom utrpení a já doteď nechápu, že jsme to neviděli dřív. Tak hluboko je v nás vryta reklamní představa spokojené kravičky s telátkem na zelené pastvě a spojitost mléka a vápníku, že lidé i v době informací a internetu tomu nekriticky věří.

Dagmar, tuším, že už máš dítě. Stravuje se taky vegansky? Popřípadně, co si myslíte jako odbornice ze zdravotnictví o veganské výživě u dětí?

Dagmar:
Jakube, máme syna, který má rok a půl. Začali jsme s manželem s veganstvím ještě před tím, než jsem otěhotněla. Zjišťovala jsem si tehdy, jestli je veganství bezpečné pro těhotné a kojící ženy a děti. Na stránkách České veganské společnosti jsem si našla, že americká Akademie výživy a dietetiky a další výživové autority například z Kanady nebo Velké Británie vidí veganskou stravu jako zdravou a bezpečnou v každém životním období. Jak jsme s veganstvím začali, cítila jsem na sobě pozitivní změny, například co se celkové energie týče. Věděla jsem, že pro své dítě dělám to nejlepší a proto bych mu přece ani nemohla dát jíst něco, co sama nejím. Takže ano, syn je vegan a savec kojený svoji maminkou. Samozřejmě, že až vyroste, rozhodne se sám a my to budeme muset respektovat.

Radana:
Jak již zmínila sestra, všechny velké zahraniční autority v oblasti výživy se k veganství u dětí vyjádřily kladně. Proto bych viděla veganskou stravu u dětí při správné skladbě potravin jako vhodnou. Je ale pravda, že v České republice se k tomu staví odborná veřejnost rezervovaně, řekla bych, že to ale vychází spíše z neinformovanosti v daném tématu než z podložených faktů.

OK, děkuji za rozhovor. Návštěvníci vás budou moci vidět 10. března ve 14:00 v Cafe Prah. Chcete něco vzkázat světu? 🙂

Radana a Dagmar:
Nechceme nikoho nutit, aby se stal veganem. Byly bychom rády, kdyby si každý, kdo si rozhovor přečte, našel pár hodin času a jeden večer místo televize si sedl k počítači a našel si nějaké informace o veganství – o etické, zdravotní a ekologické stránce. Přehledně zpracované to mají například na stránkách Soucitne.cz, nebo si můžete pustit video třeba od Gary Yourofsky. Až budete mít dostatek informací, teprve pak se můžete doopravdy rozhodnout. Veganství není „jen“ o záchraně zvířat a o úctě k životu, je i o našem zdraví, o civilizačních chorobách a o tom, jak bude vypadat naše planeta a náš život za pár desítek let.

Brněnský VeganFest představuje další hosty

Vegan Fighter

V minulém článku jsme si řekli o prvních vystupujících, které přivítáme na našem festivalu. Jednalo se o Ivu Strnadovou, kterou můžete znát díky dokumentu “Cesta mléka”, dále známého českého aktivistu Michala Kolesára, Evu Linhartovou nebo lékařku MUDr. Radanu Dymáčkovou a farmaceutičku Mgr. Dagmar Štruncovou, které se budou věnovat veganské výživě. Moderované debaty budou tentokrát dvě: u první přivítáme několik zástupců největších aktivistických skupin v ČR a v druhé se naopak sejde trojice veganských vojáků, které si na paškál jako moderátor vezme Pavel Houdek. Workshop byl ohlášen zatím jen jeden a to vaření od brněnské skupiny Cocina Perdida.

Více detailů zde

Nicméně, pojďme k aktuálním jménům a podívejme co dalšího nás čeká hned první VeganFestovou sobotu. Budeme mít tu čest přivítat sportovce a sportovkyně z projektu Vegan Fighter. Připraví si pro nás přednášku s názvem „Bojujeme za zvířata – s čistou hlavou. Veganství a straight edge“. Jestli fighteři zůstanou jen u této přednášky, nebo nám předvedou i něco jiného se zatím necháme překvapit. Nicméně, už asi víte, kde byste měli být v sobotu třetího března od dvou hodin. 🙂

Vegan Fighter

A co například přednáška s názvem „Být veganem nestačí“? Tak přesně tu si pro nás připraví Salátové listy, zpravodajský server ze světa zvířat a životního prostředí. Tentokrát se dozvíme, čím bychom více mohli pomoci světu a zvířatům kromě přechodu na rostlinnou stravu.

Narazili jste jako vegani někdy na to, že jste si svůj světonázor museli obhajovat na místech, kde byste to opravdu nečekali? Měli jste někdy problém s veganským stravováním v nemocnici či ve škole? Možnosti obrany na tyto témata a mnohé další problémy související s veganstvím vám předloží jeden z našich pravidelných hostů JUDr. Jan Šťastný v přednášce s názvem “Veganský styl a právo”.

A co třeba další sport? I tento rok rádi přivítáme partičku z Vegan sport clubu za kterou stojí například i známý český aktivista Pavel Houdek. Co si pro nás VSC představí si zatím necháme pro sebe a proto pečlivě sledujte, s čím se za pár dní vytasíme v naší facebookové události.

Vegan Sport Club

Je libo další workshop? Dobře, vaření už máme, tak by to chtělo například kosmetiku. Tím pádem bychom i tento rok rádi přivítali Kosmetika hrou, která si pro nás připraví workshop výroby domácí drogerie do domácnosti. KH uvidíme v týdenním programu a tedy ve středu 7. 3. 2018 v prostorách Místogalerie na Skleněné louce. Den předtím, v úterý 6. 3. 2018, bude na tom samém místě předvádět svoji show i již zmíněná partička Cocina Perdida.

Pokud máte rádi hudbu a není vám proti srsti rap, tak vás rádi uvidíme na benefičním koncertu v pátek 2. 3. 2018 v brněnském klubu Vegalité. Tento koncert je z celého VeganFestového programu jako jediný placený a slouží mimo jiné i na to, aby nám pomohl zaplatit výdaje spojené s tímto festivalem, který je jinak zcela zadarmo a přístupný všem. A kdo na něm vlastně vystoupí? První domluvený je známý slovenský rapper Presento, který se ve svých skladbách nebojí postavit proti zneužívání zvířat a celkovému postavení majoritní společnosti vůči přírodě. Jako druhého jsme oslovili rappera Kolonu, kterého můžete z minulosti znát jako bývalého bubeníka známé veganské HC úderky Gattaca. Další interprety máme zatím v jednání.

Presento

Tímto ale nekončíme. Na VeganFestu se dočkáte řady dalších přednášek, workshopů nebo stánků s jídlem. Než zveřejníme článek s dalšími hosty, rádi bychom Vás požádali o sdílení toho článku, případně facebookové události, která by nám mohla pomoci rozšířit povědomí o této akci.

VeganFest je neziskový festival a každá přednáška, kterou můžete vidět, je zadarmo. Pokud se vám ovšem líbí, co děláme, a chtěli byste nás finančně podpořit, můžete přispět drobnou částkou na náš transparentní účet, který naleznete zde.

Tímto děkujeme všem, kteří nám s přípravou či propagací festivalu pomáhají, a také těm, kteří na festival dojdou a vezmou své kamarády nebo rodinu.

VeganFest

Facebooková událost

http://kolektivprozvirata.cz

Vegani v armádě nebo ve zdravotnictví? Brzy na VeganFestu v Brně!

Pomalu se nám blíží prosinec a my jsme se rozhodli, že bychom Vám rádi představili naše první potvrzené hosty, které rádi uvítáme již na sedmém ročníku našeho brněnského festivalu VeganFest.

Prvním hostem, kterého bychom rádi uvedli, je dokumentaristka Iva Strnadová, kterou můžete znát díky projektu Cestou mléka. Iva se nezabývá pouze problémem mléčného průmyslu, nýbrž také poukazuje na zřejmé nelogičnosti a tabu, které jsou spojené s kojením a otázkou, komu skutečně patří mateřské mléko. Iva se před rokem a půl stala středem pozornosti medií poté, co na veřejnosti nabízela ochutnávky lidského mateřského mléka. Dokument Cestou mléka si můžete poslechnout zde.

VF

Jedna část programu, na kterou se opravdu těšíme a kterou považujeme za originální a zajímavou, je moderovaná debata o veganství v české armádě. Na pódiu se objeví Radek Odvárka, kuchař a voják u hradní stráže, Ondřej Moc pracující v administrativní sekci Armády ČR a dříve v jednotce EB pozemních sil, a také voják Matěj Čeřovský, se kterým si můžete přečíst skvělý rozhovor ve čtvrtém čísle Vegazínu. A aby to nebylo málo, tak celou debatu bude moderovat známý český aktivista a provozovatel webu veganka.cz Pavel Houdek. Pokud Vám tedy nějaký chlap nebo žena říká, že správný voják by měl jíst maso, řekněte mu/jí, ať zajde na tuto přednášku!

AČR

Zajímalo by Vás, co si myslí vedoucí lůžkového oddělení Kliniky radiační onkologie o veganské výživě? To nám poví MUDr. Radana Dymáčková společně s magistrou farmacie Dagmar Štruncovou. Jestliže pro Vaše známé, rodinu a kamarády není argumentem nespočet článků a studií prokazujících prospěšnost rostlinné stravy, vezměte je s sebou na přednášku dvou vzdělaných odborníků z oblasti zdravotnictví.

po__ta_e_v_medic_n__ukl_daj__zobrazuj__analyzuj__a_51a5b45e8d

Chcete se dozvědět více o historii domestikace, jejím vlivu na zvířata a prostředí? Zajímá vás jak souvisí otroctví s dnešním chovem zvířat? O tom všem si budeme povídat na přednášce s názvem Domestikace a otroctví od Evy Linhartové. Eva je zároveň autorkou několika tématických knih a na VeganFestu ji neuvidíme poprve.

Dalším hostem, kterého na VeganFestu uvidíme již potřetí, bude známý aktivista a provozovatel přímých akcí Michal Kolesár. Minule si pro nás Michal připravil přednášku „Dopisy sobě a tobě“, aktuální přednáška ponese název „Ber slepici a běž“. Michala nepovažujeme za obyčejného hosta, který o právech zvířat „jen“ mluví. Je to především člověk, který je díky svým otevřeným záchranám skutečně realizoval v praxi, o čemž svědčí stovky zachráněných zvířat přímo z muk velkochovů. Michal se navíc svými akcemi nikdy netajil – naopak, vše včetně sebe samotného natáčel, vystupoval i ve veřejných mediích a nebál se pomáhat zvířatům i za cenu ruinovaní osobního života. I proto jsme velice rádi, že jej můžeme zase po roce přivítat na našem festivalu.

Michal

A protože nechceme, aby moderovaná diskuze veganů v armádě byla jedinou moderovanou debatou, tak jsme se rozhodli, že si pro Vás přichystáme další vystoupení, ve kterém se pro změnu objeví osobnosti z organizací, jako jsou 269, Kolektiv pro zvířata, Otevři oči nebo sami za sebe Pavel Houdek nebo například i Michal Kolesár. Ne každý má stejný pohled na to, jakým způsobem měnit svět k lepšímu, a proto si myslíme, že by tato debata mohla být opravdu zajímavá.

Sice si zakládáme na skutečnosti, že VeganFest je především o předávání informací, zároveň bychom ale měli ukázat i to, že veganství může být kulinářská záležitost a že se rozhodně nejedná o žádný asketismus, jako to spoustě lidem může připadat. Krom spousty stánků v hlavním víkendovém programu bychom Vás rádi opět pozvali na samostatný workshop od brněnské skupiny Cocina Perdida. CP jsme už dva předchozí ročníky přivítali v Místogalerii Skleněné louky a byla to rozhodně zábava. Věříme, že to letos to nebude jinak!

17758311_1615672611795496_320140176960932886_o (1)

Na VeganFestu se dočkáte řady dalších přednášek, workshopů nebo stánků s jídlem. Než zveřejníme článek s dalšími hosty, rádi bychom Vás požádali o sdílení toho článku, případně facebookové události, která by nám mohla pomoci rozšířit povědomí o této akci.

VeganFest je neziskový festival a každá přednáška, kterou můžete vidět, je zadarmo. Pokud se Vám ovšem líbí, co děláme, a chtěli byste nás finančně podpořit, můžete přispět drobnou částkou na náš transparentní účet, který naleznete zde.

Tímto děkujeme všem, kteří nám nějakým způsobem pomáhají, a také těm, kteří na festival dojdou a vezmou své kamarády nebo rodinu.

Facebooková událost

http://kolektivprozvirata.cz

Odpovědi na časté dotazy

V rámci VeganFestu 2017 jste se mohli v dotazníku pro návštěvníky zeptat na vše, co vás zajímá. Přinášíme vám odpovědi na nejčastější dotazy. Brzy je doplníme o obecné informace, abyste tu měli vše pěkně pohromadě.

  • Proč nezvolíme větší prostory?

Volba místa je především ovlivněna finančními možnostmi KPZ a různou návštěvností přednášek. V prvním případě si je potřeba uvědomit, že VeganFest je naprosto neziskový, a tak si nemůžeme dovolit platit za pronájem příliš mnoho. V případě druhém jsou sice některé přednášky přelidněné pomalu až na chodbu, na druhou stranu jsou ale přednášky, kde je obsazena sotva půlka sálu. Dále by bylo ještě potřeba zdůraznit, že Cafe Práh je na strategicky dobrém místě a prozatím by byla škoda se takového místa vzdávat. Přidanou hodnotu má kavárna také v tom, že je tréninkovým pracovním místem pro lidi s duševním onemocněním, kteří se zde připravují na návrat do běžného zaměstnáni a kavárnu tedy rádi podporujeme.

Skončil VeganFest 2017 – poděkování

Rádi bychom upřímně poděkovali všem, kteří se zúčastnili festivalu VeganFest, ať už jsou to vegané, vegetariáni nebo i lidé stravující se konvenčně. Pevně doufáme, že různorodost přednášek oslovila jak vegany a vegetariány, kteří se mohli dozvědět něco nového, tak konvenčně se stravující návštěvníky, kteří se tak mohli přesvědčit, že veganství není asketismus. Zároveň doufáme, že druhá jmenovaná skupina lidí si z našeho festivalu odnesla i podněty, nad kterými mohou rozjímat a které mohou případně změnit jejich pohled na svět.

I tento rok nám pomohlo několik lidí, kteří výrazně přispěli k tomu, že akce jako VeganFest vůbec mohou existovat. V prvé řadě bychom rádi poděkovali Fredovi z Collective Collapse Clothing za výrobu benefičních triček, které nám pomáhají zafinancovat řadu nákladů spojených s VeganFestem. Trička by ale samozřejmě nevznikla, kdyby nám nepomohla známá slovenská tatérka Mirik art, která nakreslila nádherný motiv triček – podobné motivy z její dílny jsme použili také na placky. A stejně jako Fred, tak i Mira to dělají bez jakýchkoliv nároků na honorář. Další člověk, kterého nesmíme opomenout, je Jiřina, majitel známe brněnské restaurace VEGALITÉ, v jehož případě se nám dostalo pomoci v podobě nemalého finančního daru, ale i pomoci při benefičních koncertech. Dík patří samozřejmě také všem účinkujícím i stánkařům.

Letos jsme byli opravdu nadšeni zvýšeným zájmem o festival – na jednu stranu byl závěrečný den slabší, co se týče návštěvnosti, na druhou stranu byly i chvíle, kdy přednáškový sál praskal ve švech a lidé sledovali program z chodby. Zatím nevíme, jestli to bylo skutečností, že jsme tři víkendy stáhli na dva, nebo zdali je veganství opravdu rok od roku populárnější, každopádně nás Vaše účast těší a motivuje k přípravě dalšího ročníku. Menší návštěvnosti v některých dnech bereme jako popud, jak bychom mohli udělat festival lepší a zajímavější.

V neposlední řadě si je také potřeba uvědomit, že na chodu VeganFestu se nepodílí jen Kolektiv pro zvířata, ale i řada dobrovolníků, kteří nám například pomáhali roznášet letáky, chystat sál, prodávali na stánku, popřípadě připravili pohoštění pro přenášející. Bez Vás by se to dělalo mnohem hůře a Vaší pomoci si opravdu ceníme.

V nejbližší době chceme také sepsat článek, kde bychom rádi odpověděli na připomínky a podněty, které jste nám napsali do dotazníků, případně se kterými jsme se setkávali osobně.
Do té doby (i po té) sledujte naše akce a nebojte se být aktivní. I Vy můžete tvořit lepší svět.

Díky! Vaše KPZ

Pomozte nám s propagací VeganFestu

NEJVETSIFINALENASVETE-nahled-Wordpress-FB

Už jen něco málo přes dva týdny zbývají do odstartování dalšího ročníku VeganFestu. A tak jako každý rok, i letos přicházíme s žádostí o vaši pomoc při šíření informací.

Festival je nevýdělečný a bez sponzorů (stejně jako ostatní akce Kolektivu pro zvířata) abychom si uchovali naprostou nezávislost nejen ve výběru témat, která se v přednáškách, workshopech a dalších akcích objeví. To však také znamená, že si nemůžeme dovolit takovou propagaci jako některé více či méně komerční akce.

Rozhovor s Pavlem Houdkem

sa

Ahoj Pavle, viděl jsem, že se aktuálně celkem otužuješ. Co Tě k tomu vedlo?
Ahoj. Ano, chodím se v zimě koupat do jednoho lomu a snažím se denně trávit 10-20 minut venku jen ve spodním prádle, bez ohledu na to, kolik je pod nulou (respective čím více tím lépe), chodit bosý ve sněhu atd. Důvodů je víc… Zdravotní benefity jsou určitě na první místě. U otužování je jednoznačně prokázáno, že zlepšuje imunitu, pomáhá regeneraci při sportu atd. Druhým důvodem je snaha být celkově fit a v kondici, k čemuž podle mě patří i určitá teplotní odolnost. Dalším důvodem je celková snaha vrátit se ke kořenům, přiblížit se přírodě a nežít všechen čas jako skleníková květinka v perfektně vytopeném a asepticky čistém interiéru. Trávit čas venku, bez ohledu na roční období. V neposlední řadě pak touha překonávat sebe sama a dokázat něco, co považuješ za nemožné, vyzvat sebe sama, celkově se v životě někam posunovat.

Rozhovor s Nikoletou Kováč

1909511_10204820936101095_1289287074307417487_o

Na československé vlogové vegan scéně jsi asi nejznámější youtuberka. Stává se ti, že Tě lidi poznávají na akcích nebo za Tebou chodí s tím, že tě sledují na internetu? Máš s tím nějaký zajímavý zážitek? 🙂

Stáva sa to. A stávalo by sa to ešte častejšie, ale veľa ľudí sa ostýcha prihovoriť sa. Najviac takýchto príhod sa mi stalo v Prahe. Sedela som napríklad v metre a jedna slečna vpadla do vagóna celá veselá a neverila, že ma takto stretla. Povedala mi, že je to ako stretnúť Johnnyho Deppa. Pokecali sme v metre a bola veľmi milá. Alebo som sedela v Loving Hute a keď som dojedla, prišla mi na moju Facebook page správa „Dobrú chuť“ a moja fotka ako jem. Niekto za vedľajším stolom ma evidentne spoznal, ale tiež sa nechcel prihovoriť. Naposledy ma v Prahe spoznali aj nevegáni, keď som išla s náhodnými ľuďmi spolujazdou do Bratislavy. Podávali sme si ruky a slečna hneď po svojom mene dodala, že ma pozná a sleduje, aj keď ešte svoju stravu nezmenila. Tak sme sa spolu odviezli na Slovensko.

Zveřejňujeme program ročníku 2017

Podívejte se na program letošního VeganFestu, který jako obvykle najdete na adrese

www.veganfest.cz/program.

Opět vystoupí mnoho zajímavých hostů, některé z nich jsme vám představili v předchozím článku. Konkrétní témata některých přednášek, detailní informace o vystupujících a stáncích brzy upřesníme, stejně tak může dojít k drobným změnám. Veškeré detaily budeme vždy zveřejňovat i v události na Facebooku – proto se nezapomeňte zapsat, ať Vám nic neunikne.

Začínáme za 62 dní, těšíme se na setkání s Vámi. 🙂


PS: Čekání si můžete ukrátit sledováním záznamů mnoha zajímavých přednášek a workshopů z předcházejících ročníků. Najdete je na YouTube kanálu festivalu.

Představujeme první vystupující pro VeganFest 2017

mkolesar1

Pomalu se nám blíží prosinec a my jsme se rozhodli, že bychom Vám rádi ukázali první nástřely našich hostů, které rádi uvítáme již na šestém ročníku našeho brněnského festivalu VeganFest.

První host, kterého Vám představujeme opravdu s radostí, je Michal Kolesár. Michal už vystoupil na VeganFestu před čtyřmi lety a my máme tu čest ho mezi námi přivítat opět i tento rok. Michala nepovažujeme za obyčejného hosta, který by měl mluvit o právech zvířat. Je to především člověk, který je díky svým otevřeným záchranám skutečně realizoval v praxi. Michal má na svědomí stovky zachráněných zvířat přímo z muk velkochovů. Michal se navíc svými akcemi nikdy netajil – naopak, vše včetně sebe samotného natáčel, vystupoval i ve veřejných mediích a nebál se pomáhat zvířatům i za cenu ruinovaní osobního života. I proto jsme velice rádi, že jej můžeme přivítat na našem festivalu.